Már kicsi koromban is viszonylag sok brit sorozatot, bűnügyi-rendőrségi témájúakat is (ki ne emlékezne, mind aki látta, a Dempsey és Makepeace sorozatra!), és valahogy beragadt nekem ez a Scotland Yard kifejezés, a londoni rendőrség beceneve. Olyan bennfentesen, vagyis menően hangzott, ha másnap játék közben valahogy a mondanivalódba beillesztetted.
Később, némi elnagyolt tudással rendelkezvén már az angol-skót történelmi viszonyokról, az kezdett izgatni, mi a fenének kellett skóciai rendőrséget Londonba hivni, merthogy azt gondoltam a név alapján, hogy valami ilyesmiről van szó. Ezen valószínűleg még az internetkorszak előtt agyalhattam, mert nem jártam azonnal utána, később meg el is feledkeztem róla. (No meg mintha nem is nagyon használnák mostanábam ezt a kifejezést a sorozatokban.)
A minap azonban Elizabeth Freemantle Queen's Gambit című könyvét olvasva (amely Parr Katalin angol királynéról, VIII Henrik utolsó feleségéről szól), belebotlottam a kifejezésbe, mikor a regénybeli egyik szolgálólány ismerkedett a Whitehall palota környékével.
Szóval ez a Scotland Yard nem valami viktoriánus dolog, ahogy korábban gondoltam, hanem sokkal (sokkal!) régebbi valami.
A Scotland Yard a "skót udvar" (udvar inkább mint terület érve, s nem mint a mindenkori uralkodót körülvevő emberek csoportja), eredetileg az anglo-saxon uralkodó, Edgar által III Kenneth skót királynak adományozott terület volt a 10. század végén, hogy ott szálljon meg, ha délre megy "tiszteletét tenni". A későbbiekben is a skót királyok szálláshelye volt, valamint afféle nagykövetségi épületként is szolgált, ahol a diplomáciai küldöttek is megszálltak. (Amikor II Dávid angol fogságban volt a 14. század közepén, ő természetesen nem az itteni épületegyüttesnek, hanem a Towernek élvezte vendégszeretetét)
Az épületegyüttest idővel három különböző részre osztották, Great, Middle és Little Scotland Yardra.
Minden bizonnyal Henrik nővére, Margit, IV Jakab özvegye (de lehet, hogy ekkor már fèrjnél volt ismét, legalább annyi turbulens magánélete volt, mint unokájának, a híres-jírhedt Máriának) volt az utolsó skót királyi személy aki eredeti rendeltetése szerint vette igénybr a helyet 1515-bsn!
Amikortól fogva aztám ugyanaz a személy ült az angol és a skót trónon, már ha ül egyáltalán valaki, hiszen a 17. század folyamán az is előfordult, hogy senki sem, köztisztségviselők laktak (béreltek lakást) az egykori diplomácia épületekben, valamint többek között a korszak leghíresebb építészei, Inigo Jones és Christopher Wren is.
Egyes térképek tanúsága szerint az eredeti épület az 1691-es tűz áldozata lett. Természetesen nem sokkal később újra beépítették a területet.
A Metropolitam Police-t 1829-ben hozták létre és költöztették be az előtte magántulajdonban álló Whitehall Place 4 szám alatti ingatlanba, amelynek nyilvános bejárata a Great Scotland Yard utca felől volt elérhető. Innen tehát a becenév.
A rendőrség, kinőve az eredeti épületet, 1897-ben költözött tovább, a New Scotland Yard épületébe.
(A bejegyzés a Metropolitan Police saját történetével foglalkozó cikkei alapjam készült.