2023. április 12., szerda

Ezen a napon: 1709. április 12 - megjelenik a(z eredeti) Tatler első száma

 Egyikeként a legrégebbi társasági magazinoknak, a Tatler magazin legelső száma 1709 aprilis 12-én jelent meg. A Richard Steele által alapított lap hetente háromszor jelent meg, s a hagyományos politikai újságírás helyett az aktuális londoni kávéházi pletykákra kívánt fókuszálni. (Ami magába foglalta természetesen annak lehetőségét is, hogy egyes híreszteléseket csupán maguk a szerzők találták ki.) Steele nem saját polgári nevén írt, hanem kitalált magának egy fiktív személyt, Isaac Bickerstaffe-ot. A nevet nem csak Steele maga, hanem egyes  szerzőtársai, Jonathan Swift és Joseph Addison is használták. 

A 18. század eleji brit sajtó azért is izgalmas, mert sokban hasonlít az internetes blogok világára abban, hogy rengeteg újság, magazin indult útjára, de sokuk csak egy-két évet (ha egyáltalan kibírtak addig) élt meg. Így volt ez a Tatlerrel is. 1709. április 12-től 1711 január 2-ig jelent meg folyamatosan. 

Későbbiekben, még a 18. század első felében, több kísérlet irányult a lap feltámasztására, olyan elmés megoldásokkal, minthogy William Bickerstaffe, a néhai Isaac Bickerstaffe unokaöccse indítaná újra a kiadványt, amely minden bizonnyal ügyes storytelling marketing húzásnak bizonyulhatott egy-két lapszám erejéig. 

Az igazi, és immáron hosszú életű újralésztére 1901-ig kellett várni, amikor Clement Shorter, a The Sphere kiadója indította útjára újra a magazint, amelynek olvasótábora a ststisztikai adatok alapján jelenleg a legvagyonosabb és legmagasabb státuszú a brit társasági  magazinok olvasói között. Ha Shorter igazi elit magazint akart, akkor eme vágya valóban teljesült. 

Noha az eredeti Tatler 1711-ben befejezte karrierjét, annak alapítója, Richard Steele még korántsem tett ugyanígy. 1712-ben The Spectator, 1713-ban The Guardian címmel indított újságot. Egyik sem élt meg egy évet sem (a The Spectator 1714-es második nekifutása sem).